Ako ľahšie zvládať i tie ťažšie dni

Všetci máme svoje starosti, ktoré nám zahlcujú hlavu a myseľ ale ako sa cíti človek, ktorý má nevyliečiteľné ochorenie vie len ten, ktorý chodí po svete s rovnakou nálepkou.

Veľakrát sa nás pýtajú najmä mladí ľudia, pretože SMka nás nepríjemne prekvapí práve v produktívnom veku ako sme zvládli začiatky a prijatie diagnózy Skleróza multiplex. No slovo prijatie je pre mňa a asi aj pre Mišku veľmi silné, skôr by som povedala, že sme sa naučili spolu s ňou žiť. Moja kamarátka s ktorou som sa zoznámila práve vďaka našej spoločnej diagnóze ( a kt. mimochodom beháva Spartan race so zdravými ľuďmi) tvrdí, že je istým spôsobom vďačná za toto ochorenie lebo ju brzdí v časoch kedy by prepínala svoje sily už do nie pre telo zdravých otáčok a celkovo jej SMka zmenila pohľad na hodnoty v živote.

Začiatky ochorenia sú u nás všetkých pacientoch rôzne pretože diagnóza tisícich tvári postihne u každého niečo iné a na rôzne dlhý čas a možno aj preto je niekedy diagnostikovanie zdĺhavejšie. Častokrát sa najskôr ocitáme v ambulanciách iných špecialistov. Ja tým, že som ochorela ako mladá študentka som oznámenie diagnózy od neurologičky nebrala príliš vážne no pri dôslednom opise odberu lumbálnej punkcie som skoro skolabovala.

Z vlastnej viac ako jedenásťročnej skúsenosti v spolužití so sklerózou už viem, že psychické zdravie a pohoda sú veľmi dôležité, pretože sa hneď premietajú na zdraví fyzickom. Vôbec nie je hanba keď na začiatku ale aj v priebehu liečby pacient vyhľadá odbornú pomoc a zverí sa so svojim prežívaním psychológovi, psychiatrovi alebo nejakému liečiteľovi. Ložiská, ktoré pri SMke vznikajú na mieche a najmä mozgu výrazne vplývajú na naše prežívanie a psychiku.

Možností na svetlejší pohľad na svet je viacero. Čo zaručene pomáha je smiech a dobrá nálada, preto sa obklopujme priateľmi a pozitívnymi ľuďmi i keď nám práve nie je do smiechu. Cvičme aj keď niekedy krátko a jednoduché cviky ale cvičenie a akýkoľvek pohyb má blahodarný vplyv na psychické zdravie a ešte spevnením svalov liečite zároveň aj svoje fyzické ochorenie. Taká jóga je liekom nielen pre telo ale i dušu. A v neposlednom rade má vplyv na naše zdravie strava, ja som začala raňajkovať chia puding (chia semiačka zmiešané v rastlinnom mlieku) s ovocím a orieškami a hneď od rána sa usmievam. Hneď po nich si nakvapkám cbd kvapky pod jazyk a večer pri telke si pustím cez nosnú kanylu do tela kyslík.

Čakať, že sa stane zázrak sám od seba je čakanie zbytočné. Tak ako choroba prišla, nielen z môjho presvedčenia, zo zlého životného štýlu, kedy sme sa psychicky i fyzicky zanedbávali tak by sme to mali teraz kompenzovať a konečne dopriať svojmu telu ale i duši všetko čo potrebuje a čo si naozaj zaslúži. Začiatky ako sklerózy multiplex tak i liečenia nie sú jednoduché ale verme, že sami sebe sme si najlepším lekárom. Tak odhoďme strachy a výhovorky prečo to nejde a smelo do toho.