Cvičiť, cvičiť a ešte niekoľkokrát cvičiť

Prečo je cvičenie dôležité sa dnes už dočítate všade, avšak pre nás “sklerotikov” to nie je len o výzore alebo módnom trende! Cvičenie by malo byť súčasťou nášho každodenného života.

Ja sama som začala pravidelne cvičiť až keď som dostala prvý atak a zrazu sa pre mňa chôdza nestala takou samozrejmosťou ako predtým. Čo sa odo mňa však dalo čakať, že keď mi bolo lepšie som od cvičenia zas upustila. Tak to robíme viacerí, však? Lekári a aj medicína v minulosti boli úplne niekde inde a pacientom spolu s diagnostikovaním ochorenia skleróza multiplex rovno cvičiť zakázali. Táto nevedomosť tej doby pacientom veľmi uškodila.

Dnes máme MY svoju budúcnosť pevne v rukách a záleží len na nás koľko sami pre seba urobíme. A nie, nie sme sebci, robíme to aj pre svojich partnerov, rodiny a priateľov, aby sme mohli spolu s nimi plnohodnotnejšie žiť.

Tak poďme teda na samotné cvičenie. Pár minút denne by bolo priam skvelé, ale začať môžme pomaly niekoľkokrát do týždňa a postupne si pridávať. Z vlastnej skúsenosti viem, že začiatky sú náročné, lenivosť a výhovoriek je milión ale keď raz začnem, je to pre telo ako droga a liek v jednom. Lepšie sa mi chodí a mám namiesto stuhnutého a kŕčovitého svalstva príjemne uvoľnené telo a ešte bonus na vyše aj vyšportovanejšiu postavu.

Cieľom nie je zapnúť si náročný tréning na internete alebo sa rovno zmordovať s činkami. Dôležité je počúvať svoje telo, každý sme iný a aj každý deň sa nám necvičí rovnako dobre. Ja za najhodnotnejšie cvičenie, ktoré mi do života prinieslo veľa pozitívneho čo sa týka zdravia fyzického ale i dušeného považujem Jógu. Variánt v ponuke je mnoho, či si už vyberiete pomalú a uvoľňujúcu hatha jógu alebo dynamickú verziu power jógy, urobíte pre svoje telo veľa.

Pravidelné cvičenie jógy, robí s našim telom a aj mysľou priam zázraky. Jednotlivé cvičenie zlepšuje ohybnosť, posilňuje stred tela, detoxikuje organizmus, uvolňuje svalové vypätie, zlepšuje činnosť mozgu, trávenia a jógovým dýchaním tiež zvyšujeme kapacitu pľúc a eliminuje stres a úzkosť. A k tomu ešte pomyselnou čerešničkou na torte je záverečná meditácia, po ktorej sa cítim ako po dokonalej masáži.

Nemusíte hneď teraz začať objednávať yogamatky (podložky na cvičenie jógy), mojím zámerom skôr bolo namotivovať Vás k pohybu a je to úplne jedno, či si radšej zabicyklujete alebo sa pôjdete prejsť do lesa so psom. Robte to ako každodennú aktivitu na ktorú sa priam budete tešiť a doprajete si ju preto, že sa máte radi. Nečinnosť a pesimizmus ešte nikomu nepomohli a áno, VY sami ste strojcom svojho sveta a aj zdravia. Ja Vám už teraz držím palce a idem do toho tiež.

Pridaj komentár