Nádej s názvom Transplantácia kmeňových buniek

Pred pár dňami mi volala moja rodina, že asi niekto na mňa robí nejaký podvod, lebo je na internetových sieťach Facebook a Instagram moja fotka s nejakým popisom, že sa mi zbierajú peniaze na liečbu do Ruska… a podvod to teda nie je.

Nedá mi tu nenapísať o tomto náročnom lekárskom zákroku o ktorom som prvýkrát počula z úst mojej kamarátky Michaely. Už dávnejšie mi o tom hovorila, že keď bude už moc zle, pôjdeme do Ruska. Ja som sa tomu len zasmiala. A je to tu, v decembri minulého roka 2020 sme mali obe chvíľku po sebe atak ochorenia. Pre tých nezainteresovaných, je to zhoršenie SM-ky. Miške klasicky tŕplo pomaly celé telo a ja som nevládala chodiť. Každý má iné prejavy, inde umiestnené ložiská, iné ataky a iné príznaky ochorenia.

Miška prišla ku mne pred Vianocami na kávu a len tak medzi rečou mi povedala, že už nezvláda tento náš sklerotický život, stále kontroly, pribúdajúce ložiská na mozgu alebo mieche a následné zmeny liečby, ktorá i tak koniec koncov nedokáže vyliečiť ale slúži na oddialenie symptómov choroby. Povedala mi, že sa objednala na náročnú liečbu do Ruska a to na transplantáciu vlastných kmeňových buniek.

Ostala som v nemom úžase keď mi priblížila priebeh tejto u nás považovanej experimentálnej liečby. Najskôr musíte vypísať žiadanku do kliniky, ktorú si vyberiete, najviac pacientov podľa Miškinho prieskumu chodí do Mexika a do Ruska. Keď vypíšete podrobnú žiadanku s údajmi o Vašom zdravotnom stave počas celej doby diagnostikovanej sklerózou, prídu Vám potvrdzujúce dokumenty s podrobným priebehom liečby.

Lajcky, pretože nie som lekár, najskôr si dohodnete vhodný termín, po príchode na kliniku Vám prvé dni robia podrobné zdravotné testy, na základe ktorých zistia, či môžete podstúpiť liečbu. Následne ak je všetko v poriadku, zavedie sa Vám hrubší katéter do krku, prostredníctvom ktorého Vám odoberú Vaše kmeňové bunky. Tie sa potom očistia, aby ostali len tie zdravé. Prebieha liečba nejakými steroidmi (neviem to presne špecifikovať) a cca 3 dni sa podáva chemoterapia. Potom sa do tela, cez spomínaný katéter vrátia už len očistené kmeňové bunky. Pacient je pod neustálym lekárskym dozorom a po vrátení buniek musí byť v úplnej izolácií kvôli možnej životu ohrozujúcej infekcii.

Celá liečba nie je sranda (percento rizika úmrtnosti je pod 0,5%) preto, keď som prvýkrát počula o tomto postupe som sa rozplakala a povedala som, že na toto ja nikdy nepôjdem. Ale zlaté porekadlo – Nikdy nehovor Nikdy, zafungovalo, a viem, že keby som teraz nenabrala odvahu ísť s Miškou a bojovať za seba a svoje zdravie už by to šlo len veľmi ťažko.

O tejto liečbe sa zatiaľ u nás moc nehovorí. V roku 2019 ju absolvoval mladý chalan z Prievidze po troch mesiacoch od diagnostikovania sklerózy a má sa veľmi dobre. Jeho skvelá sestra, ktorá veľa o spôsoboch liečby študovala a sama zvolila transplantáciu buniek v Rusku za najlepšie východisko nám poskytla množstvo potrebných informácií. Momentálne by mala byť z tejto kliniky doma aj ďalšia pacientka zo Slovenska.

Veríme, že sa nám podarí vyzbierať čo najviac peňazí na túto liečbu, ktorej cena je 45 000 eur pre pacienta takže dokopy robíme spoločnú zbierku. Pre tento účel, sme zriadili transparentný účet z názvom zbierka Rusko SK6209000000005178553019.

Počas liečby v Moskve budeme pridávať články, fotky a videá , aby sme Vám čo najlepšie vedeli priblížiť túto metódu liečby, ktorou v Rusku už cca dvadsať rokov liečia svojich pacientov a pred dvanástimi rokmi začali liečiť aj nás zahraničných.

Úprimne si vážime akúkoľvek podporu a všetkým Vám obe prajeme najmä veľa zdravia a spokojnosti lebo vieme, že to je to najviac, čo môžeme mať.

Pridaj komentár