Vitamíny, ktoré užívame my

Je vhodné pravidelne užívať doplnky výživy? 

Určite áno, prevencia vo forme vitamínov je dôležitá aj pre zdravého človeka, o to viac pre ľudí so sklerózou multiplex. Vlastne v dnešnej dobe je jedno, či ste zdravý alebo trpíte nejakým ochorením. Vydolovať dostatok nevyhnutných živín zo stravy, pre správne fungovanie nášho organizmu je mnohokrát nemožné.

Myslím si, že u nás, ktorí trpíme sklerózou multiplex je pravidelnosť a zodpovednosť veľmi dôležitá. Ak mám byť úprimná patrila som medzi tých ľudí, ktorí nie sú až tak zodpovední v pravidelnosti, či ide o cvičenie, zdravé stravovanie alebo užívanie vitamínov. Bola som ten typ človeka, ktorý si sem-tam šupol nejaký vitamín, ale keď som sa začala cítiť zle, bola som schopná zjesť aj 100 vitamínov naraz a zapiť ich zelerovou šťavou, len aby som sa cítila lepšie. Avšak, musím sa pochváliť, že za posledné dva roky sa to úspešne zmenilo 🙂

Vitamín D, vitamín C a B12 vitamín.

Vitamín D3– štúdie dokazali, že ľudia trpiaci sklerózou multiplex, ktorí majú vyššiu hladinu vitamínu D3, majú menej časté relapsy. Vitamín D3 má pozitívny vplyv na imunitný systém, taktiež na dobrý stav kostí a zubov. Prirodzene sa tento vitamín nachádza v rybách ako je losos, makrela, tuniak, tiež vo vajcovom žĺtku a v niektorých vnútornostiach ako je napr. treščia pečeň.

Denná dávka u zdravého človeka by mala byť 100-2000 I.U. Pri skléróze by to malo byť minimálne 2000 I.U denne.

Pri vysokých dávkach vitamínu D3 je dôležitá kombínacia s vitamínom K2. Vitamín D3 zabezpečuje vstrebávanie vápnika do tela a prispieva k jeho hladine v krvi a vitamín K2 dohliada na to, aby sa vápnik dostal tam, kde je potrebný.

Vitamín C

Vitamín C prispieva k správnej činnosti imunitného systému, k zdravému rastu kostí a tvorbe kolagénu. Má antioxidačné účinky a je jedným z najdôležitejších vitamínov v našom tele. Najlepším zdrojom vitamínu C je čerstvé ovocie a zelenina, napr. citrusové plody, paradajky, paprika, kiwi, brokolica atď.

Vhodné je užívať 500-1000 mg denne. Pozor na extrémne vysoké dávky vitamínu C, pretože bežne užívaná biologická liečba pri skleróze multiplex utlmuje imunitný system, naopak vitamín C imunitný systém podporuje, čím by mohla vzniknúť neželaná reakcia organizmu v podobe ataku.

Vitamín B12

Vitamín B12  je potrebný na udržanie zdravého imunitného systému a je kľúčový v metabolizme mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre udržanie myelínu. Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k nervovej degenerácií a k trvalému poškodeniu nervov. Nedostatok vitamínu B12 je veľmi častý u vegánov. Prirodzený vitamín B12 môžeme získať predovšetkým zo živočíšnych potravín hlavne v kuracej a hovädzej pečeni, v mäse a vo vajciach.

Dá sa povedať, že vitamíny zo skupiny B sú veľmi dôležité pre správnu funkciu mozgu.

Pridaj komentár